Дж.Р.Р.Толкин е име, което винаги трябва да се помни и да се споменава. По различни причини можете да обичате Толкин и работата му. В тази статия съм събрала 10 факта, за да си напомним защо бащата на фентъзи жанра е достоен за почит не само като писател, но и като личност. С пожелания за хобитско удоволствие при четенето – 10 факта за 10 автора: Джон Роналд Руел Толкин.
Тази публикация излиза като знак на почит в седмицата преди 2 септември – денят на неговата смърт преди четиридесет и четири години. Също избрах именно това да е статията, която първо ще публикувам след преместването на блога – нещо много специално като начало.
Джон Толкин оставя богато творческо наследство. Както „Властелинът на пръстените“, така и „Хобит“ продават повече от 250 милиона копия. През 2009 г. списание „Форбс“ класира Толкин като петият най-печеливш починал автор. Той успяла дори да остави белега си върху „стария си работодател“ – Оксфордския английски речник – с няколко нови, негови думи, добавени към английския език. Една от тези думи е „хобит“. През 1999 г. клиентите на Amazon.com избират „Властелинът на пръстените“ като най-популярната книга на хилядолетието. Толкин е класиран и на 94-то място в списъка на най-великите британци.
И това е само сухата статистика.
Независимо дали сте почитатели на фентъзи жанра, Толкин е автор, който си струва да познавате и то далеч отвъд основните фактори като богатството на света, който създава, героите, езиците, лексиката в текстовте му. Малко ми се струва, каквото и да напиша, затова ще премина по краткия път към истинската същина на този текст – геният на Толкин.
10 факта за 10 автора: Джон Роналд Руел Толкин

- Джон Роналд Руел Толкин е роден в Orange Free State, Южна Африка, на 3 януари 1892 г., но се премества в Англия на тригодишна възраст. Като дете хората го наричат Ронал. Животът му продължава до 2 септември 1973 г. в Оксфорд, Британия.
- Името Толкин идва от немски език. Самият Джон Толкин, който е очарован от езиците, казва, че фамилното име идва от немската дума tollkühn, което означава „глупаво“.
- От ранните си тийнейджърски години Толкин изобретява няколко свои езика. Куеня се превръща във важен аспект на езика в Средната земя. В едно писмо, публикувано в Observer през 1981 г., той пише: „Историите са създадени по-скоро, за да се осигури свят за езиците ми, отколкото обратното. За мен името идва първо и историята следва.“
- Като млад студент в колежа Ексетър в Оксфордския университет, той прекарва първите си няколко години често в дълг, опитвайки се да се придържа към навиците на живот на по-богатите си състуденти. Толкин признава, че има голяма любов към бирата и разговорите в малките часове.
- През 1920 г. след като се завръща от войната, започва работа за Оксфодския английски речник. Задачата му включва немски думи с W.
- Като продължение на своите лингвистични изследвания, Толкин се присъединява към факултета на Университета в Лийдс през 1920 г. и няколко години по-късно става професор в Оксфордския университет. По време на работата си там той създава група за писатели, наречена The Inklings, която включва сред членовете си К.С.Луис и Оуен Барфийлд.
- Първият, така известен ред от Хобит е написан върху лист от изпит, който Толкин оценява. Той надрасква в единия ъгъл: „В една дупка в земята живееше хобит.“
- Толкин обича да мисли, че „Властелинът на пръстените“ е написан така, сякаш е преведен на английски от westron (западняшни език) – общ език, говорен между елфи, хора, джуджета, хобити и дори орки.
- Първо е написан Силмарилионът, който обаче е публикуван чак след смъртта му и е преразглеждан в различни периоди през целия му живот. Той оставя значителна база непубликувани трудове, които по-късно са публикувани от сина му, Кристофър Толкин. Това включва Силмарилионът, Историята на Средната Земя и Недовършените приказки.
- Толкин и съпругата му Едит са били женени повече от 50 години. Тя почива през 1971 г. По спомени на техен внук, след нейната смърт, писателят страда от дълги периоди на тъга и самота. Толкин си отива само 21 месеца по-късно.
Като за финал, споделям линк към board в Pinterest, където се споделят някои от илюстрациите, които Толкин е правил към творбите си. Заслужава си да се види. Виж повече тук.
Още интересни факти за любими автори? Четете статиите 10 факта за 10 автора тук.